Description
Model No.: A1550: external dimensions of the case: 15.87x11.81x1.38 inch (40.3x30x3.5 cm), internal dimensions of the case: 15x 11.02x 0.79 inch ( 38.1x 28x 2 cm) Compatibility: designed to perfectly fit for 16 inch HP OMEN MAX Gaming Laptop 16t-ah000/16; 16.1 inch HP Victus Gaming Laptop 16-s0097nr/16-r0097nr/16t-s000/16t-r000; 16.1 inch HP OMEN Gaming Laptop 16t-wf000/16-wf0097nr/16z-xf000/16-xf0087nr/16-wf1047nr/16z-xd000; 16.1 inch HP OMEN Transcend Gaming Laptop 16t-u000/16t-u100; 16 inch HP OMEN Transcend Laptop 16-u0097nr/16-u1047nr; 16 inch DELL Alienware 16X AC16251/16 AC16250 Aurora Gaming Laptop Anti-Shock: EVA hard sleeve and features internal upgraded shock resistant padding layer, protect your laptop from inadvertent collision and accidental scratches when put in backpack or suitcase Waterproof: the Smatree sleeve is made of durable 1600d nylon, it obstructs water effectively. Don't worry about splashing water, washable when laptop sleeve case becomes dirty Customized for HP Laptops: Smatree has more than 20 sizes of hard EVA protective sleeve case customized for HP laptops. If you're not sure which model of case is fit for your laptop, please feel free to contact our customer service